Шоқан Уәлиханов
Пәні: Қазақстан тарихы Сабақ : Шоқан Уәлиханов (1835-1865 жж) – қазақтың ұлы ғалымы |
Мектеп: № 44 орта мектеп |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Смагулова Айнур Абдрахмановна |
|||||||
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны: 19 |
Қатыспағандар саны:- |
||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстан халқының мәдениетінің қандай дәрежеде болғанын түсіндіру, қосымша мағлұматтар беру. |
|||||||
Сабақ мақсаттары Тақырыпты тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, мәтін идеясын ашады. |
Барлық оқушылар: |
|||||||
Бүгінгі сабақта қандай тапсырмалар орындаймыз деген түйткілді сұрақ төңірегінде ойланады. |
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
Тақырыпты меңгереді, түйткілді сұрақ төңірегінде жауап береді. |
||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||
Оқулықта, электронды оқулықта көрсетілген көрсетілімдерге қарап ой түйіндеп, ортақ идеяны айтады. |
||||||||
Тілдік мақсат Топта талқылайды, талдайды, терминдермен, тұлға есімдерімен және картамен жұмыс істейді, қорғайды. |
Оқушылар: ( істей) алады. Білгендерін жылдам айтуға тырысып, қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді. Идеялар айтылады. |
|||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тақырыпқа қатысты тұлға есімдері, жылдар, жаңа ұғымдар. |
||||||||
Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: «Болжау» стратегиясы <!--
[if !supportLists]
--> <!--
[if !supportLists]
--> <!--
[if !supportLists]
--> <!--
[if !supportLists]
--> <!--
[if !supportLists]
--> <!--
[if !supportLists]
--> суретті сұрақтары арқылы сабақ тақырыбын ашу. |
||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? «Ой түрткі» «Мәңгі өшпес жарық жұлдыз» деп кімді атаймыз және неліктен? Оқушылар өз ойларын, тың идеяларын пайымдайды. Ғаламтор, оқулықтағы, жинақ папкаларында келтірілген мәліметтерге сүйенеді. Оқушы ойын түйіндейді. |
|||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар:Қазақстанда туған демократтық, ағартушылық мәдениеттің тұңғыш өкілдерінің бірі, шығыстанушы, тарихшы, фольклоршы, этнограф, географ, ағартушы. Ш.Уәлихановтың өміржолына қатысты мәліметтерді дәптерлеріне жазады. |
||||||||
Алдыңғы оқу: |
<!-- [if !supportLists] -->1. <!-- [endif] -->«Сөзжұмбақ» шешу <!-- [if !supportLists] -->2. <!-- [endif] -->Семантикалық карта <!-- [if !supportLists] -->3. <!-- [endif] -->Тірек-сызбамен жұмыс |
|||||||
Жоспар 1. Ш.Уәлихановтың өмірі. 2. Шоқанның орыс достары. 3. Шоқанның саяхаттары, еңбектері. |
||||||||
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар |
||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті
|
|||||||
Басталуы
8 мин
Тың тапсырмалар арқылы сұрақтардың мағынасын түсіндіріп жауап беруге жетелеу. |
Сергіту сәті «Бразиялиядағы жаңбыр» «Пазл» арқылы топқа бөлу: 1 топ- «Болашақ» 2топ- «Ұлан» 3топ- «Алғырлар».
Топтық жұмыс барысында «Алтын ережені» еске түсіремін. Үй тапсырмасын сұрау: 1-топ- «Сөзжұмбақ» шешу <!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
--> 2-топ- «Семантикалық
картамен жұмыс»<!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
--> 3-топ- «Тірек-сызбамен жұмыс» <!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
-->
«Болжау» стратегиясы бойынша <!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
--> сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын ашу. |
Шеңбер жасап, сергіту сәтін жасайды.
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбас-шыларын сайлайды.
Топта талқылайды, талдайды, сызбаны толтырады, нәтижені қорғайды. Оқушылар өз ойларын айтады. Әр оқушы жеке жеке жауап береді.
Суреттердің мағынасын және қатыстығын ашып,түсіндіреді. |
Пазлдар, топ атаулары жазылған қағаздар.
Бағалау парақтары
Карта, таратпа материалдары
Ысық көл Манас поэмасы Құсмұрын Сырымбет Абылай Ф.М.Достаевский суреттері
|
|||||
Ортасы
20 мин Тақырыптағы негізгі ойды анықтауға мүмкіндік туғызу. Өмірде қолдана білуге дағдыландыру |
«Ш.Уәлиханов»Электронды оқулық арқылы бейнежазба көрсету. Топпен жұмыс жасайды. «Болашақ»- тобы-«Ментальды карта» Ш.Уәлихановтың өмірі. «Ұлан»- тобы-«FILA» кестесі - Шоқанның орыс достары. «Алғырлар»- тобы-«Фишбоун» әдісі -Шоқанның саяхаттары, еңбектері. |
Бейнежазбаны көреді, ой жинақтайды Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар тарату, әр топ өз өзара ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағынасын ашады. |
Электронды оқулық
Плакат, маркер, стикер, қарандаш, сызғыш
|
|||||